صنعت چرم و تاریخچه به وجود آمدن آن

تاریخچه صنعت چرم:

در اواخر دوران عصر یخبندان راه هایی جهت نرم شدن و مانع از فاسد شدن پوست مرسوم بوده است. مانند: دود دادن پوست و چرب کردن به وسیله روغن…
با توجه به صنعت چرم ، مصریان از مردمانی بودند که از پوست استفاده های فراوانی می بردند . در مقبره های مردمان مصر پوست هایی پیدا شده که با ورق های طلایی مزین شده اند .
طبق نظریه های باستان شناسان ؛ استفاده ایرانیان از پوست به عنوان چرم به ۱۵۰۰ سال پیش ازمیلاد می رسد . شاید درفش کاویانی ، که شاعر حماسه سرای ایرانی یعنی فردوسی که از آن به عنوان پرچم کاوه آهنگر علیه ظلم و بیداد ضحاک یاد میکند ، خود نشانی از تاریخچه ایرانیان دراستفاده از چرم بوده است .

تاریخچه صنعت چرم

دباغی پوست حیوانات:

چرم ماده ای است ، که ازدباغی پوست خام حیوانات خصوصا گاو بوجود می اید. پوست فاسد شدنی ، طی یک فرایند دباغی به ماده ای پایدار و انعطاف پذیر تبدیل می شود. که برای بسیاری از کاربردهای گوناگون مورد استفاده ما انسان ها قرار می گیرد. در قدیم این حرفه در ایران از شغل های بسیار مهمی بوده است. به طوری که در بسیاری از شهرهای بزرگ ، منطقه ای به نام محله دباغی وجود داشت . که در آنجا کارگاههای دباغی دایر بوده است .

دباغی پوست حیوانات

دباغی پوست حیوانات
//مطالب بیشتر در مورد مراحل دباغی پوست حیوانات//

ضرورت استفاده از چرم در قدیم:

استفاده از چرم از همان دوران هایی که انسانهای گذشته ، از پوست حیوانات برای خودشان تنپوش و زیرانداز و ابزار جنگ و … درست می کردند آغاز شد . انسانهای غارنشین جز اولین کسانی بودند ، که از پوست حیوانات جهت محافظت از خود در برابر سرما استفاده می کردند . حتی قبل از آنکه با استفاده از الیاف گیاهی برای خود پوششی درست کنن ، از پوست استفاده زیادی جهت ساخت تنپوش برای خود می کردند .
انسانها بعدها با گذشت زمان و با افزایش علم و دانش از پوست ، در ساختن زره و پاپوش و دیگر ابزار مورد نیاز زندگی خود استفاده کردند . مثلا آنها دریافتند که می توانند با استفاده از ابزار چرمی در هنگام اسب سواری بهره بیشتری ببرند .
ضرورت استفاده از چرم در قدیم

وجود صنعت چرم و محصولات چرمی در زندگی امروزی انسانها:

حالا بعد از قرن ها هنوز از این ماده سودمند ، در تهیه وسایل تزئینی و ابزارآلات چرم و بسیاری از کارهای هنری استفاده های فراوانی می شود . به همین دلیل امروزه صنعت چرم به عنوان یکی از صنایع بسیار مهم به شمار می رود. که از این رو برای هر کشوری ارزش اقتصادی بسیار فراوانی دارد. چرم خاصیت های فراوانی دارد ، از جمله می توان به عایق بودن در مقابل گرما و برق ، انعطاف پذیری بالای آن و مقاومت بسیار خوبی که در برابر آب و هوا دارد نام برد.

وجود صنعت چرم و محصولات چرمی در زندگی امروزی انسانها
//جهت دیدن محصولات چرمی در صنعت چرم کلیک کنید.//

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *