صنایع دستی را در میان وسایل زندگی خود جای دهید

تعریف صنایع دستی:

ما در اینجا می خواهیم که تعریف درستی از صنایع دستی برای شما بیان کنیم :
صنایع دستی به مجموعه ای از هنر ها و صنایعی گفته می شود که ، به وسیله مواد اولیه بومی و با کمک دست و ابزار دستی تولید می شوند.
و در هر قسمت از آن محصول ذوق هنری و خلاقیت فکری صنعتگر در آن به وفور به چشم می خورد . و همین خلاقیت فردی و فکری انسان باعث شده است که ، وجه تمایز اصلی با محصولاتی باشد که ، ماشینی یا کارخانه ای هستند .
تعریف صنایع دستی

ویژگی هایی که محصولات صنایع دستی را از محصولات کارخانه ای تفکیک می کند:

برخی از ویژگی های این صنعت عبارت اند از :
۱- اگر شما یک محصولی را به کمک دست تولید کنید ، حتما الزامی نیست که تماما به وسیله دست و ابزار دستی ساخته شود . اگر حتی فقط بخشی از آن کار توسط دست و ابزار دستی ساخته شود ، جز صنایع دستی محسوب می شود .
۲- خلاقیت انسان در ساخت صنایع دستی و اینگونه محصولات نیاز است.
۳- برای ساخت یک محصولی که به وسیله دست تولید می شود ، حتما باید قسمت عمده ای از مواد اولیه آن از منابع داخلی باشد . تا بشود آن را جز این صنعت قرار داد .
۴- محصولی را که ما در این زمینه تهیه می کنیم باید یک بار فرهنگی هم داشته باشد . مثلا برای طرح روی محصول ، تا جایی که می توانیم از طرح های اصیل و سنتی استفاده کنیم .
۵- یک ویژگی خاصی که این صنعت دارد این است که ، سرمایه گذاری زیادی در مقایسه با سایر صنعت های دیگر نمی خواهد . و با هر سرمایه ای می توان کار خود را در زمینه صنایع دستی شروع کرد .
۶- صنایع دستی از آن جهت مهم است ، چون می توان آن را در همه مناطق توسعه و گسترش داد . مناطقی از جمله شهر ، روستا و حتی در جوامع عشایری .
ویژگی هایی که محصولات صنایع دستی را از محصولات کارخانه ای تفکیک می کند
// جهت دیدن انواع صنایع دستی کلیک کنید. //

میناکاری نمونه ای از صنایع دستی پر طرفدار:

یکی از صنایعی که مورد پسند بسیاری از مردم بوده صنایع دستی میناکاری است . این حرفه مراحل مختلفی دارد تا یک کار به اتمام برسد .
مراحلی از جمله : ساخت بدنه فلزی ، لعاب کاری ، پخت ، نقاشی ، و در آخر هم پخت مجدد است که آن محصول در کوره قرار می گیرد .
تمامی این مراحل میناکاری به کمک ابزار و وسایل ساده و با استفاده از طرح های اصیل و سنتی در مرحله نقاشی صورت می گیرد . و این چنین است که یک هنرمند میناکاری ، آنچنان روح و ذوق هنری خود را در جای جای یک طرح قرار می دهد ، که هر بیننده ای را مجذوب کار خود می کند .

میناکاری نمونه ای از صنایع دستی پر طرفدار      میناکاری نمونه ای از صنایع دستی پر طرفدار

محصولات چرمی در میان تولیدات صنعت دست از جایگاه ویژه ای برخوردار است:

ما پیرامون خود محصولات زیادی را می بینیم که ، مواد اولیه آنها از پوست دباغی شده حیوانات که همان چرم طبیعی نام دارد تهیه می شوند .
محصولاتی نظیر : کیف های مردانه و زنانه ، کفش ، دستبندهای زینتی ، و …و حتی محصولاتی به بازار ارائه می شود ، که از تلفیق چرم با سایر محصولات دستباف ساخته می شوند .
پس اینگونه است که انسان از پوست جانوران ، صنایع با کیفیتی را با فکر و هنر خود تهیه می کند و به بازار ارائه می دهد ، که مشتریان زیادی را به سمت این حرفه و صنعت می کشد .
تا جایی که امروزه علاقه مندان بسیاری را به صنایع چرم دست دوز سوق داده است . و روز به روز بر پیشرفت و طراحی مدل های جدید افزوده می شود .

محصولات چرمی در میان تولیدات صنعت دست از جایگاه ویژه ای برخوردار است    محصولات چرمی در میان تولیدات صنعت دست از جایگاه ویژه ای برخوردار است

// جهت دیدن صنایع چرم دست دوز کلیک کنید. //

 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *